При виробництві деяких видів прокладок в якості армуючого волокна традиційно використовувався азбест. Він володіє хорошими зміцнюючими властивостями, здатний витримати високі температури, стійкий до різного хімічного впливу і має відносно невисокою ціною. Фізичні характеристики азбесту роблять його відмінним матеріалом для прокладочного волокна, однак його використання негативно впливає на здоров'я людини.
Волокна азбесту довгі, тонкі і мають дуже маленький розмір, вони легко подрібнюються і здатні переміщатися по повітрю. При вдиху такі частинки можуть проникати глибоко в легені і викликати роздратування. Накопичення азбесту в легенях з часом може привести до різних захворювань, у тому числі і раку легенів.
З цих причин багатьма країнами (США, країни Євросоюзу) застосування азбесту в прокладкових матеріалах заборонено c 80-х років минулого століття. Провідні виробники перейшли на використання безазбестових матеріалів при виготовленні прокладок, однак деякі компанії Китаю, Індії, росії досі виробляють азбестові матеріали, при цьому на своїй території активно застосовуючи безазбестові. Небезпечного впливу азбесту в першу чергу схильні працівники забезпечують сервіс фланцевих з'єднань, які працюють безпосередньо з азбестовими прокладками, їх виготовленням або демонтажем старих прокладок, коли сполучна вигорає і волокна потрапляють в повітря.
Великою проблемою азбесту є його агресивність, прокладка пригорає до поверхні фланця, викликає корозію, порушує герметичність з'єднання.
Більшість зарубіжний компаній сьогодні використовують запатентовану суміш безазбестових армуючих волокон, які за деякими своїми властивостями перевищують азбест. Одним з них є арамідне волокно (кевлар) який в 2,9 рази міцніше ніж азбест.
Прокладки, армовані кевларом не мають термостійкістю азбесту і не можуть бути використані на випускних колекторах або для ущільнень головки блоку. Також до мінусів можна віднести відносно високу вартість.
Кількість кевлара при виробництві безасбестового прокладочного матеріалу зазвичай не перевищує 10 %. При виробництві прокладкових матеріалів низької якості, дорогий кевлар частково або повністю замінюють скловолокном що негативно позначається на працездатності прокладки.
Терморасширенный графіт (ТРГ) є ще одним матеріалом, який використовується замість азбесту. Він є відмінним провідником тепла і може легко працювати при температурі до 550 градусів за Цельсієм.
Графіт ідеально підходить для застосування у високотемпературних вироби (деталі), таких як випускні колектори і головки в дизельних двигунах. Як і кевлар, графіт коштує дорожче азбесту. Варто відзначити, що графіт графіту ворожнечу. Дешевий графіт окислюється вже при 400-450 градусах, і навіть при чистоту 99,9 має у складі сірку тощо, але це тема для окремої статті.
Для найбільш високотемпературних сполук в якості прокладочного матеріалу застосовується слюда. Слюда, армована сіткою з неіржавіючої сталі забезпечує герметичність з'єднань при температурах до 1000 град і високих тисках. Це самий сучасний, але, в той же час, найдорожчий вид ущільнень.
Як бачимо, безазбестові матеріали повністю замінюють азбест і значно перевищують за своїми властивостями.